Spočítali jste si, kolik vás stojí hypotéka nebo úvěr?

Spočítali jste si, kolik vás stojí hypotéka nebo úvěr?

Zajímali jste se někdy o to, kolik peněz zaplatíte za svůj úvěr a na kolik vás celkově vaše bydlení nebo pořízená věc vyjde?

Hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, běžné úvěry jsou u nás na trhu již pěknou řádku let. Hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření nám dávají možnost pořídit si své bydlení velmi rychle a dle našich představ a to je celkem fajn. Spousta lidí již také tuto možnost využila. Proč také ne, že ano? Podíváme se ale na to, kolik za tento komfort zaplatíte.

Výhodnost úvěru

Všeobecně se má za to, že je hypotéka výhodná. Já osobně si myslím, a jsem přesvědčen o tom, že úvěr se vyplatí jen v okamžiku, pokud danou nemovitost dále pronajímáte. Pro účel vlastního bydlení to nemusí být vždy to pravé ořechové. Úvěr vám totiž svazuje ruce, nemovitost pod hypotékou se i v nouzi špatně prodává a hlavně ze sebe uděláte dobrovolně otroka banky nebo věřitele. A to není zrovna příjemné.

Kolik zaplatíte

Každý z vás má jiné parametry úvěru, takže celkovou částku si bude muset dopočítat sami. Pro výpočet takzvané přeplacenosti (ceny úvěru) nepotřebujete žádné velké znalosti matematiky. Je to jednoduché. Vystačíte si s kalkulačkou a několika málo údaji.

Přeplacenost si snadno spočítáte tak, že vynásobíte měsíční splátku počtem měsíců do splacení. Od výsledku pak odečtete půjčenou sumu. To číslo, které se vám následně objeví na kalkulačce říká, kolik peněz zaplatíte bance na víc (cena úvěru, přeplacenost). Tento výpočet samozřejmě není přesný, je jen orientační, ale pro představu o ceně to stačí.

Co vám v bance neřeknou a jak z toho ven

Předpokládám, že z výsledku asi nebudete úplně jásat. Povětšinou se jedná o značné částky, které radost nikomu neudělají a úvěrový pracovník banky vám to říkat nebude. Bankéři operují jen s úrokovou sazbou a celkovou cenu vám neřeknou. Výpočet je jen na vás, stejně jako rozhodnutí jak financovat. Jestli vzít úvěr na kratší nebo delší dobu a s jak dlouhým fixačním obdobím. Nepodceňujte tyto důležité parametry a nejprve vše dobře propočítejte.

Dobrá zpráva na konec

S přeplaceností se dá pracovat a lze ji výrazně snížit. Stejně jako dobu do splacení. Pokud již máte úvěr nebo o něm uvažujete, zvažte možnost své rozhodnutí prokonzultovat a nechat si poradit, jak nezaplatit zbytečně moc peněz na víc. Kontaktujte mne, rád vám pomohu s řešení. Ušetříte dost peněz.

 

Komentáře jsou uzavřené.