Jak porovnávat a vybrat pojištění?

Jak porovnávat a vybrat pojištění?

Porovnání a výběr správného pojištění není úplně snadná záležitost. Řekneme si, jak na to, a na co si dát při výběru pojištění pozor, abyste nekoupili zajíce v pytli.

Pokud patříte do skupiny zákazníků pojišťoven, kteří upřednostňují jen cenu pojištění pak tento článek ani nečtěte. Čtěte však dál, pokud chcete svůj přístup změnit a nechcete v budoucnu rozšířit řadu nespokojených klientů jednotlivých pojišťoven. Možná se vám bude hodit můj názor a služby, které nabízím.

Každá služba nebo výrobek, kterou si kupujete má svou cenu. To je v pořádku a bez debat. U pojištění je to naprosto stejné a platí zde stejně jako u výrobku, že je pojištění lepší a horší. Jenomže u nákupu pojištění většinou platí, že se spousta zákazníků orientuje jen výhradně podle ceny a víc neřeší. Je to ale v pořádku?

Rovnou odpovím, že není. Při nákupu pojištění je dobré vzít v potaz víc parametrů, než je jen cena. Ta je sice důležitá, ale neměla by být rozhodující při výběru. Často zde platí, že za málo peněz, málo muziky...

Pokud se budete orientovat jen na cenu a koupíte to nejlevnější, pak se vám může stát, že jste si paradoxně koupili pojištění, které je dražší než pojištění dražší... Zajíce v pytli a to asi nechcete.

Všichni nakupujeme v dobré víře, že kupujeme výrobek nebo službu v dostatečné kvalitě. Proto nás často ani nenapadne, že by pojištění nedělalo to co má - že by nás neochránilo. Bohužel se někdy děje to, že žijeme v přesvědčení, že pojištěni jsme, ale při škodné události se ukáže, že vlastně pojištěni nejsme...

Jak předejít tomu, že platíte zbytečně - draze

Při výběru pojištění je totiž nutné zohlednit více parametrů. Základní rozsah parametrů, které je nutné porovnat je zde:

  • společnost u které se pojišťuji
  • rozsah pojištění
  • výluky z pojištění
  • možnost nahlášení škody (množství poboček a zastoupení, webové rozhraní)
  • člověk (poradce, pojišťovák) se kterým dané pojištění uzavírám
  • cena

Cenu jsem záměrně uvedl až na posledním místě, neměla by být totiž nejdůležitějším parametrem. Jde nám přece o to, být pojištěný dobře - to znamená, že dostaneme opravdu zaplaceno za to, když se nám něco stane.

Žádné pojištění bohužel nekryje úplně všechno. Takže musíte opravdu pečlivě vybírat.

Jak si tedy vybrat?

Velké pojišťovny na trhu v ČR mají víceméně srovnatelné produkty, které se od sebe liší v detailech. Porovnání nebude tak náročné. Velká a známá pojišťovna bude také s největší pravděpodobností plnit co slíbila ve smlouvě a nebude zbytečně "zdržovat" plnění. Tady je volba snadná a je to o osobních preferencích.

Rozsah pojištění také porovnáte snadno - zde je ale důležité si přesně definovat, co přesně chcete pojistit a na jaké hodnoty. Hodnota by měla co nejvíc odpovídat realitě. Vlastní doplnění smlouvy o různá připojištění je již hračka a nebudete muset přemýšlet jestli je potřebujete nebo ne.

V dalším kroku si vezměte pojistné podmínky a zajímejte se o výluky z pojištění. Dozvíte se tam, v jakých případech NEBUDE pojišťovna plnit.

Stala se mi škoda -  co teď? Představte si situaci, že došlo ke škodě. Například máte vytopený byt a co čert nechtěl, můžete za to sami a odneslo to x pater pod vámi... Co budete dělat? Tohle musíte vědět ještě dřív, než se to stane, abyste pak nebyli překvapení, že nemáte škodu kde pořádně nahlásit nebo si zjistit podstatné informace.

Možnost řešení a hlášení škody je to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat. Za to si platíte.

Jak sami vidíte, tak věcí na porovnání není zrovna málo. Vlastní správné nahlášení škody a zjištění informací "co teď" také není vždy úplně snadné. Přidejte si k tomu stres, který jde ruku v ruce se způsobenou škodou a máte z toho minimálně těžkou hlavu.

Cena - v okamžiku, kdy vše pečlivě porovnáte a zvážíte pro a proti se podívejte na cenu. Pak se vám třeba těch několik korun na víc (které třeba bude chtít větší pojišťovna s perfektním zastoupení) nebude zdát jako nepřijatelná oběť.

Nechce se vám "ztrácet čas" výběrem a porovnáváním parametrů? Využijte můj servis. Pomohu vám se správným nastavením a kontrolou. Neváhejte a kontaktujte mne ještě dnes.

 

Komentáře jsou uzavřené.